A zabla:
Zablából annyi féle van, mint égen a csillag. Persze ez nem könnyíti meg a vásárolni vágyó lovas dolgát. A gyártók hírdetéseitől, az oktató tanácsaitól és a lovastársak bíztatásaitól sokan elbizonytalanodva egyszer ezt, másszor azt a szerkezetet próbálják ki.
A zabla feladata, hogy a ló szájában fenntartsa az érintkezést a nyelv, a foghíjas rész és az ajkak között.Csak akkor tudnak megfelelő hatást kiváltani, ha a lő nem emeli a fejét vízszintes fölé; ha hirtelen felrántja, a zabla csak fájdalmasan belevág a szája szögletébe és nem fekszik fel a foghíjas részekre. A zabla megítélésénél nem csak a szájban lévő szerkezetet kell megvizsgálni, hanem a zablakarikát is szigorúan figyelembe kell venni. A sima karikás zabla könnyen becsípheti a száj érzékeny bőrét, ezért ehhez ajánlatos mindig zablagumit használni.
A hosszú pálcájú feszítőzablák, mint amelyeket pl. a western lovasok előszeretettel használnak, bár harciasan néz ki, a lovak számára nagyon kényelmesek. Ezen kívül legyünk óvatosak az olyan zablákkal szemben, amelyek első látásra viszonylag ártalmatlannak tűnnek, mint például a három karikával ellátott csuklós feszítőzablák ( melyeknél a feszítés mértékét az határozza meg, melyik karikába csatoljuk a szárakat ), vagy az úgynevezett ágaskodózablák, melyet természetesen nem lovagláshoz, hanem csak felvezetéshez használunk.

Csikózabla:
A csikózabla különböző formájú lehet, a ló nyelvére és az állkapocs foghíjjas részére hat. A zablakarika mérete is változó, míg a különböző anyagokból és vastagságban készülő nyelvvas lehet egy-vagy kétcsuklós és egyenestestű is.
Minnél vékonyabb a zabla, annál durvább a hatása, de a kényelem és a hatásfok szempontjából fontosabb, hogy a zabla jól illeszkedjen a ló szájának formájához. a túl vastag nyelvvas épp olyan kényelmetlen, mint egy vékonyabba szokásosnál érzékenyebb szájú lovaknak. A megfelelő nyelvvas méret a lovaglás szempontjából is nagyon fontos. Ha túl nagy ide-oda csúszkál, ha túl kicsi akkor pedig könnyen becsípheti a ló szájzugait, ami elég fájdalmas lehet.

|